Na Słomianym Rynku – Słowiańskie Podpłomyki

plakat PODPLOMYKI 2018

Na Słomianym Rynku – Słowiańskie Podpłomyki”

Zapraszamy serdecznie na święto pierwszego chleba, czyli „Słowiańskie Podpłomyki”, które odbywać się będzie w sobotę 28.07.2018 w godz.11-14 na Słomianym Rynku w Lublinie (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna).

Święto pierwszego chleba jest pradawnym zwyczajem słowiańskim odbywającym się w czasie pierwszych zbiorów – pod koniec lipca. Te pierwsze wypieki miały zwiastować bogate plony i obfitość w danym roku wszystkim świętującym. My pragniemy podtrzymać tę tradycję, poczęstować Was pierwszym chlebem i życzeniem obfitości.

Głównym punktem wydarzenia będzie prezentacja i degustacja tradycyjnych wypieków słowiańskich, czyli podpłomyków robionych ze zbóż charakterystycznych dla naszego regionu. Podpłomyki to Polska nazwa dla najstarszej znanej formy pieczywa. Podejrzewa się, że tego typu przaśne pieczywo-cienkie placki z mąki razowej, gryczanej, jaglanej, bez zakwasu, drożdży ani innych spulchniaczy, które wypiekane były już 15 tys. lat p.n.e.

Cienki chleb zrobiony z mąki, wody i soli był niegdyś pieczony na kamieniach nad ogniskiem. Tradycyjne podpłomyki powinny być pieczone na metalowej blasze położonej na palenisku. Podpłomyk wygląda jak pita, ale jest dużo cieńszy. W smaku jest chrupiący. Można jeść je zamiast pieczywa, tak jak w czasach kiedy był to jedyny chleb jedzony na terenach Polski.

Wypiekom towarzyszyć będą słowiańskie tańce. Oprawę muzyczno-śpiewaczą stworzą Jarosław Adamow i Joanna Dominika Belzyt.

WSTĘP WOLNY!

Więcej informacji:

fundacja.atoli@gmail.com

tel.: 535 365 615 lub 501 548 704

Projekt realizowany dzięki wsparciu miasta Lublin.