Na Słomianym Rynku – Spotkania w Kulturze Słowian

Zapraszamy serdecznie na wyjątkowe wydarzenie „Na Słomianym Rynku – Spotkania w Kulturze Słowian”. Odbędzie się ono 16.09.2017 roku na Słomianym Rynku (plac między ul. Towarową i Kalinowszczyzna) w godz. 13:00 – 19:00.
 
W ten niezwykły dzień na Słomianym Rynku można będzie poznać bliżej świat dawnych Słowian, takich samych jak ci, którzy żyli na wzgórzach Grodzisko i Czwartek ponad tysiąc lat temu i którzy rozpoczęli osadnictwo w miejscu zwanym potem Lublinem.
 
Dzięki fascynującym odkryciom archeologii doświadczalnej Muzeum Nadwiślańskiego – Oddział Grodzisko Żmijowiska pod kierownictwem Pawła i Hanny Lis poznamy tajniki kuchni słowiańskiej i spróbujemy jej specjałów. Zobaczymy jak dawniej lepiono garnki i produkowano dziegieć. Nauczymy od starożytnych przodków sposobów niecenia i krzesania ognia. Posmakujemy pradawnych ziół i zgłębimy arkana ich możliwości.
Wojowie Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej zaprezentują uzbrojenie i opancerzenie słowiańskich wojów, walki wojowników słowiańskich oraz rzuty oszczepem i strzelanie z łuku. W programie udostępnią także obóz historyczny, gdzie będzie można zobaczyć i spróbować warsztatu kowalskiego, produkcji świec metodami tradycyjnymi oraz podejrzeć starożytne tkaczki. W międzyczasie wszyscy dorośli i dzieci będą mogli zapoznać się z grami i zabawami plebejskimi oraz nauczyć się kilku starodawnych tańców, które poprowadzi Małgorzata Wojcieszuk z Zespołu Tańca Dawnego „Belriguardo”.
Całości towarzyszyć będzie muzyka, pieśni i dźwięki prawie zapomnianych już instrumentów Jarosława Adamowa i Joanny Dominiki Belzyt.
Na zakończenie posłuchamy koncertu muzyki inspirowanej słowiańszczyzną zespołu SieGra.
 
Program:
13:00-18:00
starosłowiański obóz historyczny
– warsztat kowalski, tkacki i produkcji świec metodami tradycyjnymi
– stanowiska: rzut oszczepem i strzelanie z łuku, uzbrojenie i opancerzenie słowiańskiego woja
– gry i zabawy plebejskie dla dzieci i dorosłych
– pokazy walk słowiańskich wojów
pokazy i warsztaty archeologiczne
– kuchnia słowiańska
– garncarstwo i dziegciarstwo
– krzesanie ognia
– zielarstwo i ziołolecznictwo
15:00-16:00 warsztaty tańców dawnych
18:00-19:00 koncert zespołu SieGra
 
WSTĘP NA WYDARZENIE JEST BEZPŁATNY
 
Więcej informacji: fundacja.tantheo@gmail.com lub 501 704 548
 
Organizatorem jest Fundacja tanTHEO we współpracy z Radą Dzielnicy Kalinowszczyzna, Fundacją ATOLI, Klubem Osiedlowym ODEON PSM Kolejarz
 
Projekt zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700lecia miasta w 2017 roku.
SPOTKANIA W KULTURZE A4-page-001