Słowiańskie Nalewki Lecznicze

autorzy: Joanna Dominika Belzyt, Alina Patkowska, Ireneusz Włodek

wydawnictwo: Fundacja tanTHEO

data wydania: 16.12.2020

ISBN: 978-83-947830-2-0

stron: 32

oprawa: miękka

słowa kluczowe: nalewki, ziołolecznictwo, Słomiany Rynek, alkohole

kategoria: ziołolecznictwo

Tekst jest dostępny w Fundacji FOR FREE

wersja pdf:

Dlaczego nalewki?

Używając rozpuszczalnika, innego niż czysta woda np. alkohol lub gliceryna, można wyodrębnić większe spektrum związków czynnych z całej rośliny i zachować ich trwałość na dłużej niż w przypadku wyciągów wodnych. Alkohol jest też cieczą, która umożliwia w szybki sposób wchłanianie substancji aktywnych z przewodu pokarmowego do krwiobiegu.

Nalewki są przetworami roślinnymi, które sporządzone są z części wytrawianej i alkoholu. Ich działanie zależy od zastosowanego surowca (owoce, zioła, lub ich mieszaniny, ilości użytego rozpuszczalnika oraz dawkowania). Samodzielne stosowanie nalewek powinno być konsultowane z lekarzem lub farmaceutą gdyż ich działanie może wpływać na aktywność innych leków czy wykazywać niekorzystne działania uboczne. Z oczywistych względów nie powinny być stosowane w ciąży czy w okresie karmienia piersią. Nalewki można przyjmować bezpośrednio lub np. w kieliszku wody lub na łyżeczce cukru, np. z krople żołądkowe, walerianowe czy amol.

Wszystko to sprawia, iż nalewki są warte poznania i bliższego zainteresowania. Każdy sam może je zrobić i zadbać o swoje zdrowie.

Z poważaniem

Alina Patkowska