Na Słomianym Rynku – Słowiańskie Podpłomyki

podplomyk-458x320
„Na Słomianym Rynku – Słowiańskie Podpłomyki”
Fundacja tanTHEO oraz Klub Osiedlowy ODEON zapraszają serdecznie na święto pierwszego chleba, czyli „Słowiańskie Podpłomyki”, które odbędzie się będzie 22.07.2017 od godz. 13 na Słomianym Rynku w Lublinie (plac zieleni między ul. Towarowa i Kalinowszczyna).
Głównym punktem wydarzenia będzie prezentacja i degustacja tradycyjnych wypieków słowiańskich, czyli podpłomyków robionych ze zbóż charakterystycznych dla naszego regionu. Podpłomyki to Polska nazwa dla najstarszej znanej formy pieczywa. Podejrzewa się, że tego typu przaśne pieczywo-cienkie placki z mąki razowej, gryczanej, jaglanej, bez zakwasu, drożdży ani innych spulchniaczy, które wypiekane były już 15 tys. lat p.n.e.
Cienki chleb zrobiony z mąki, wody i soli był niegdyś pieczony na kamieniach nad ogniskiem. Tradycyjne podpłomyki powinny być pieczone na metalowej blasze położonej na palenisku. Podpłomyk wygląda jak pita, ale jest dużo cieńszy. W smaku jest chrupiący. Można jeść je zamiast pieczywa, tak jak w czasach kiedy był to jedyny chleb jedzony na terenach Polski.
Prezentację w formie warsztatowej prowadzić będą doświadczeni archeolodzy zajmujący się kulturą kulinarną Słowian – Hanna i Paweł Lis. Wypiekom towarzyszyć będzie oprawa taneczno-muzyczno-śpiewacza w słowiańskim stylu, którą stworzą Jarosław Adamow i Joanna Dominika Belzyt.
WSTĘP WOLNY!
Więcej informacji: Klub Osiedlowy „ODEON”, ul. Okrzei 4herb700_pion_B
tel.: 81 747 20 95 lub 501 548 704
Projekt realizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 roku.
PODPLOMYKI